Ana içeriğe atla

LGS’ye Çalışırken EBA’dan Nasıl Yararlanılır?

 Bu yazı Milli Eğitim Bakanlığının online öğrenme platformu olan Eğitim ve Bilişim Ağı’nın (EBA) öğrencilere sunduğu imkânları anlatmaktadır. EBA’nın sunduğu imkânların sınırlarını anlayabilmek için 13 yaşında bir ortaokul 7. sınıf öğrencisi ve EBA uzmanı olan İpek Varol’un deneyimleri bize ışık tutacak. Bu imkanlar bir eğitim uzmanı tarafından öğrencilerin yararlanabileceği önerilere dönüştürülerek yorumlanacaktır. 

EBA hakkında merak ettiklerimizi İpek yanıtladı.

İpek Varol Kimdir?

İpek, İstanbul, Yeşilköy, Şehit Pilot Muzaffer Erdönmez Ortaokulu 7. sınıf öğrencisi. Yıllardır EBA kullanıyor. EBA’da yer alan tüm içeriği bitirmiştir. EBA tarafından sunulan tüm katılım armalarına sahiptir. Ayrıca sosyal medyayı akranlarına örnek olacak düzeyde aktif ve bilinçli kullanmaktadır (twitter @ipekv1).  Youtube kanalıyla arkadaşlarına EBA’dan nasıl daha iyi yararlanacakları ile ilgili videolar yayımlamaktadır. 

EBA nedir? Kullanmak için herhangi bir ücret ödemek gerekir mi?

EBA Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kurulan hiçbir ücret olmadan 12. sınıfa kadar eğitim içerikleri sağlayan platformdur. Öğretmenlerin, öğrencilerin ve velilerin yararlanabilecekleri ders anlatım videoları, örnek sorular ve çözümleri gibi birçok imkân mevcuttur.

EBA’da konu anlatımı var mı?

EBA’da konu anlatımlarında 2 farklı  seçenek mevcut. Birincisi, dersler kısmından dersinize göre milyonlarca video ve pdf içeriğe ulaşabilirsiniz. Ayrıca olarak canlı ders ile kendi öğretmeninizden konu anlatımları dinleyebilirsiniz.

EBA’da örnek sorular ve çözümleri var mı?

Evet EBA da derslere ve konulara göre örnek sorular ve çözümleri mevcut. Dilediğiniz ders için dersler ve ya sınavlar bölümlerini  seçerek sorulara ve çözümlerine ulaşabilmek mümkün. EBA çözdüğünüz sorulara göre seviyenizi algılar ve yapay zeka aracılığıyla sizi yönlendirir. Örneğin size yöneltilen 10 sorudan 9’unu doğru cevaplarsanız bir sonraki testte size daha zor sorular gönderirken 5 doğru yaparsanız konuyu daha iyi anlamanızı sağlayacak daha kolay sorular gönderir.

EBA’daki her kaynak yararlı mıdır? En yararlı kaynağa nasıl ulaşılabilir?

Bilindiği gibi İnternetin yaygınlaşmasıyla birlikte artık her türlü bilgiye ulaşmak çok kolay hale geldi. Ancak bu sefer de insanların karşısına milyonlarca içerikten kendi amaçlarına en uygun olanı seçmek gibi bir sorun çıktı. EBA’da da milyonlarca ders anlatım videosu, öğretmenler tarafından hazırlanan sunumlar, soru çözümleri ve etkinlikler var. Öğrencilerin milyonlarca içerik arasında kaybolmadan o an neye ihtiyaçları varsa ona ulaşabilmeleri çok önemli. Bu noktada kendi öğretmenlerinizin size özel ders içerikleri sunması büyük bir şans. Eğer daha fazlasını isterseniz kendi seçeceğiniz içeriklere de ulaşabilirsiniz.

EBA size bir üst sınıfın veya bir alt sınıfın içeriklerine erişebilme imkânı sunar, eğer kendinizi eksik hissederseniz anlamadığınız konuyla ilgili geriye gidip eksiklerinizi giderebilir veya çalışmanıza kaldığınız yerden devam edersiniz.

EBA ile iyi bilinen herhangi bir online öğrenme platformunu karşılaştırırsak EBA’nın avantajları nelerdir?

 1. EBA ücretsiz bir platformdur.
 2. EBA okul ile uyumlu bir platform olduğu için okuldaki kendi öğretmeninizle iletişim kurabilirsiniz, online sitelerde öğretmenler sizi tanımazlar.
 3. Bir üst sınıfa ya da okula geçtiğiniz zaman oradaki öğretmenler EBA aracılığıyla seviyenizi görebilir, daha önce aldığınız tüm belgeler ve okul notlarınıza ulaşabilirler.
 4. Diğer online ders anlatım platformları kayıtlı dersleri öğrencilere sunarken EBA canlı ders imkanı sunmaktadır.
 5. EBA içerik ve altyapı olarak diğerleriyle kıyaslanamayacak kadar büyük olan Türkiye’deki en büyük eğitim portalıdır.
 6. EBA hem TV hem de web üzerinden içerik sağlayan bir platformdur                                                                                                                                                                                                                  EBA ile ilgili az bilinen ve arkadaşlarına yararlı olacağını düşündüğün başka hangi özellikler var?
  • EBA takvim bölümünde LGS’ye ne kadar zaman kaldığını gösterir ve haftalık ders çalışma programı sunar.
  • EBA çalışmalarınızı ve ilerlemenizi kaydeder, böylece gelişiminizi daha iyi görür ve ona göre  ayarlayabilirsiniz.
  • EBA seviyenizi algılayarak sunduğu size özel sorular başka bir platformda karşınıza çıkmaz. 
  • Çalışmalarınızı sizi yakından tanıyan okuldaki öğretmenleriniz görme imkânı bulur ve size rehberlik edebilirler.
  • Okulunuzdaki öğretmenler ile devamlı iletişim hâlinde olur ve Covid19 pandemisinde olduğu gibi olağanüstü durumlarda okuldan kopmazsınız.

   

  Özellikle tüm dünyanın yaşadığı Covid19 pandemisi nedeniyle yüz yüze eğitimin geleceği hakkında soru işaretleri varken EBA gerçekten LGS’ye çalışan öğrencilere çok iyi bir alternatif sunabilir. EBA’nın MEB tarafından sağlanıyor olması ve ücretsiz olması da eğitimde fırsat ve olanak eşitliğine katkı sağlamak adına önemlidir. Elbette her öğrencinin İnternete eşit erişim imkânı olduğunu varsaydığımız zaman.

   

  NOT: Bu yazı Google Drive üzerinden İpek Varol ve Mehmet Nuri Öztürk tarafından birlikte yazılmıştır.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İYİ BİRER YÜZÜCÜ OLAN PLASTİKLER

 "Şu anda dünyanın herhangi bir yerde en yüksek mikroplastik zararlarından bazılarına maruz kalıyorsunuz. Bir pencereden içeri giren ışığa baktığınızda, havada uçuşan mikroplastiklerin parladığını görebilirsiniz. Bir bardak suyu camınızın önüne koyun ve 5dk sonra bardak içindeki suyun yüzeyini kaplayan nano plastik tabakayı göreceksiniz farkında olmadan nefes almamızla birlikte içimize çektiğimiz oksijen yerine plastik diyebilir miyiz? Bugün satılan kıyafetlerin üçte ikisi  plastikten yapılıyor ve lifler sürekli olarak dökülüyor. Tekrar toz olarak soluduğumuz bu nano plastikler ileride çok büyük sorunların başlangıç noktası. Çamaşır makinelerimizin içinde yıkadığımız bir çok tekstil ürünü plastik hammaddeden üretiliyor ve bunlar bir birlerine sürtünerek çamaşır makinesinin atık suyuna karışarak doğal ortamda bulunan temiz sularımıza veya denizlerimize ulaşıyor. Evlerden büyük oranda farkında olmadan ürettiğimiz bu plastikler dolaylı yollardan tekrar soframıza geliyor ve insan sağl

BİR TEŞEKKÜR MEKTUBU

 Bu bir teşekkür mektubu.    Bir mesaj ile başlayan yolculuk büyük bir etkinlik ile sonuçlandı. Hadi gelin size hem bu yolculuğu anlatayım hem de teşekkür etmem gereken öğretmenlerime ve büyüklerime bir kez daha sizin yanınızda teşekkür edeyim.     Okul müdürüm ile bundan tam iki ay önce başlayan bir mesaj trafiği. İlk attığım mesaj söyle hocam ben bir maket hazırladım ve 29 Ekim - 4 Kasım bildiğiniz gibi KIZILAY HAFTASI  bu tarihlerde okulumda bir etkinlik yapmak ve maketimi sergilemek istiyorum. veeee gelen cevap " günaydın İpek çok iyi düşünmüşsün projeni destekleriz Görevli Kızılay Kulübü Öğretmenimiz ile görüşelim KIZILAY kulübündeki öğrencilerimizi de çalışmanıza ortak eder birer Kızılay gönüllüsü olurlar Saat 17:00 ye kadar okulda oluyoruz Uğrayabilirsen maket ve diğer etkinlikleri konuşabiliriz" evet gelen mesaj aynen bu. Sıradan bir okul değil tabi ki müdür bey de sıradan değil. Başkası olsa ÇOCUĞUM BİZLERİ YORMA HADİ GİT MAKETİNİ EVİNDE YAP derdi :) dedim ya sıra
     Uzun zamandır üzerinde çalıştığım fakat okul ve derslerden zaman bulup yazamadığım sosyal medya üzerine yazmak istediğim aslında Twitter için yazmak istediğim yazımı ancak yazabildim.      Twitter o kadar büyük ki içinde bir anda kaybola bilirsiniz. Önemli olan ne yapmak istediğinizdir. Ben şu an on tane hesap yönetiyorum (Mayıs 2022). Tüm hesaplarımda İpek VAROL tarafından yönetildiğine dair açıklamalar bulmak mümkün. Bunun nedeni bir hesap kimin tarafından yönetildiği veya kimin olduğu çok önemlidir. Yoksa sizi TROL zannede bilirler. Aslında bu konu da çok önemli. Peki TROL nedir? sahte kimliğin arkasına gizlenen kendi gerçek hesaplarından yazamadıklarını yazabilen bir kitle. Tabi ki günümüz imkanlarıyla bunları yakalamak mümkün. Zaten bildiğim kadarı ile 24saat sosyal medya ağlarında devriye gezen polisler bulunmakta. Gerçek isimler vermek yerine sahte hesaplar ardına gizlenen ve gerçek hesaplarından yazamayacağı şeyleri bu hesaplar aracılığı ile yazan kişiler bir çok olumsuzlu